تجهیزات ارتینگ، صاعقه گیر و همبندی

 سیستم ارتینگ (اتصال زمین)

سیستم ارتینگ یا اتصال زمین یک نقطه از مدار الکتریکی به معنی اتصال آن به هادی حفاظتی است. سیستم ارتینگ برای تجهیزاتی به کار می روندکه با برق یا بدون برق کار می کنند و بدنه فلزی دارند. ارت یکی از اصلی ترین ارکان حفاظت نیروگاه ها، پست های برق، ساختمان ها و…. به منظورحفظ سلامت افراد، تجهیزات و دستگاه ها در مقابل خطر ناشی از اتصال کوتاه یا صاعقه می باشد. برای دستیابی به این امر باید کلیه دستگاه ها، تجهیزات و سازه های فلزی توسط هادی های مناسب فلزی به شبکه ارت که متشکل از سیم های مسی، الکترود زمین مانند میله های ارت، کلمپ ها واتصالات،.. می باشند، متصل شوند تا هنگام بروز اتصال کوتاه و یا صاعقه جریانات فوق از این طریق به زمین انتقال داده شده و خنثی گردند.

شرکت توان رسانای کادوس تامین کننده تجهیزات و مجری ارتینگ، صاعقه گیر، همبندی و حفاظت در برابر اضافه ولتاژهای گذرا در استان گیلان می باشد.

سیستم های صاعقه گیر

سالانه حدود 5000 آذرخش و صاعقه بروی زمین رخ می دهد که این صاعقه ها می توانند برای انسان، ساختمان، اشیاء و … خطرناک باشند. صاعقه دارای شدتی برابر 200 کیلو آمپر است، فرکانس و شدت صاعقه به مشخصه های محیطی بستگی دارد. با داشتن اطلاعات دقیق در مورد مشخصه های محیطی می توان بهترین و موثرترین نوع حفاظت را طراحی نمود.

چگونگی ایجاد صاعقه:

تحت شرایط اتمسفریک، بارهای درون ابریونیزه شده و از یکدیگر جدا می شوند بدین صورت پتانسیل الکتریکی درون ابر به حدود میلیون ولت می رسد در سطح زمین نیز دریک شرایط مشابه این اثر با پلاریته مختف ایجاد می شود میدان الکتریکی بین قسمت پایین ابر و سطح زمین بسیار شدید شده و یک تخلیه الکتریکی ایجاد می شود که حاصل آن جریان رو پایینی می باشد وقتی این جریان تخلیه به سطح زمین می رسد یک جریان با بارهای مثبت رو به بالا ایجادمی نماید وقتی دوجریان با یکدیگر برخورد می کنند مدارتخلیه بسته شده و جریان تخلیه ای بین 10 تا 200 کیلوآمپر تولید می شود.

برای ایجاد حفاظت مناسب باید به دو نوع سیستم مجهز شویم:

1- حفاظت خارجی در برابر اصابت مستقیم صاعقه

2-حفاظت داخلی در برابر اضافه ولتاژ حاصل از صاعقه در مجاورت یا برروی هادی های شبکه الکتریکی

شرکت توان رسانای کادوس تامین کننده تجهیزات و مجری ارتینگ، صاعقه گیر، همبندی و حفاظت در برابر اضافه ولتاژهای گذرا در استان گیلان می باشد.

جوش احتراقی                                                                                                                  

در این روش جوشکاری از پودری متشکل از اکسید مس، آلومینیوم و کاتالیست های مخصوص استفاده میشود. اجرای این جوش درون محفظه های گرافیتی امکان پذیر بوده و این قالب ها از جنس گرافیت های مرغوب مقاوم به شوک حرارتی بالا در مدل های مختلف تولید می شوند. در هنگام جوشکاری موارد ذیل می بایستی رعایت گردد:                                                                                

*هادی ها قبل از انجام عملیات جوش می بایست به خوبی پیش گرم شوند، به گونه ای که هیچ رطوبتی وجود نداشته باشد.

* قبل از عملیات جوشکاری قالب حدود 130 درجه پیش گرم شود.

* پس از هر سه جوش متوالی به مدت 10 دقیقه عملیات جوش را متوقف کرده تا قالب خنک گردد.

*قالب برای جوش بعدی می بایست بطور کامل تمیز گردد.

* پودر های موجود کلیه مقاطع مس به مس و مس به آهن را با شکل های متفاوت بهم اتصال می دهد.

پودر جوش احتراقیتجهیزات پودر جوش احتراقی

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]