هوشمندسازی خانگی (Home Automation) چیست؟

هوشمندسازی خانگی (HA) که اغلب با عنوان “فناوری خانه هوشمند” شناخته می‌شود، استفاده از فناوری‌های پیشرفته برای خودکارسازی خانه شما است. اتوماسیون هوشمند سازی خانگی به شما امکان می‌دهد تقریباً تمام امور خانه خود را از طریق اینترنت اشیا (Internet of Things- IoT)  کنترل و راهبری کنید.

اتوماسیون خانگی (HA) با اختراع ترموستات آغاز و به یکی از بزرگترین و سریع‌ترین بازارهای فناوری جهان تبدیل شده است. پتانسیل اتوماسیون خانگی (HA) همچنان در حال رشد بوده و می‌توان از آن برای امنیت خانه، کنترل لوازم خانگی، نظارت بر مصرف انرژی، مراقبت از افراد مسن یا معلولان و بسیاری دیگر از قابلیت‌ها مورد استفاده قرار داد.

 ” شرکت توان رسانای کادوس ارائه دهنده خدمات هوشمندسازی در گیلان و رشت “

اتوماسیون خانگی چگونه کار می‌کند:

  توضیح نحوه عملکرد اتوماسیون خانگی (HA) دشوار است، زیرا تنها یک پروتکل پذیرفته شده جهانی وجود نداشته و این فناوری با توجه به سطح تکنولوژی کشور، شرکت و نوع اتوماسیون متفاوت است. به دلیل اینکه بازار اتوماسیون خانگی بسیار سودآور و زودبازده است، شرکت‌ها ضرورت پیشرفت‌های جدید در این عرصه را جدی نمی‌گیرند.

  با توجه به پتانسیل توریست پذیری گیلان، هوشمندسازی در رشت و گیلان اهمیت ویژه ای دارد. با داشتن یک خانه هوشمند در گیلان دیگر نگران دوری از خانه خود نخواهید بود و می توانید از راه دور خانه خود را مدیریت نمایید و از امنیت آن با خبر باشید.

هوشمند سازی در رشت ، هوشمند سازی در گیلان ، خانه هوشمند در رشت ، خانه هوشمند در گیلان

  اولین استاندارد صنعتی در اتوماسیون خانگی X10 بود. استاندارد X10 به دستگاه‌ها کمک می‌کند تا از طریق سیم‌کشی خط برق، فرکانس رادیویی و پروتکل‌های بی‌سیم به یکدیگر متصل شوند.  امروزه Zigbee، Z-Wave و Insteon نیز پروتکل‌های اصلی در اتوماسیون خانگی هستند. این استانداردهای جدید صنعت بیشتر به فناوری بی‌سیم مدرن مانند شبکه مش متکی‌اند که سیستم‌های  بسیار پیچیده‌ای هستند. به زبان ساده‌تر، در این سیستم‌ها از برق ، امواج رادیویی و فناوری بی‌سیم برای ارسال پیام ببین تجهیزات استفاده می‌کنند.

 

کنترل مرکزی:

کنترل‌کننده مرکزی در سیستم اتوماسیون خانگی، همه چیز را در خانه شما کنترل کرده و به شما این امکان را می‌دهد که از یک مرکز واحد، چراغ‌ها، ترموستات، آب‌پاش، تلفن، ماشین لباسشویی، خشک کن و … را راهبری نمایید.

معمولاً سیستم‌های کنترل مرکزی از طریق ترمینال نصب شده روی دیوار اجرا شده و به طرق مختلف ارتباط میان اجرای خانه هوشمند را برقرار نموده و فرمان‌های کنترلی مورد نیاز اجزای هوشمند را صادر و هدایت می‌نماید.  همچنین می‌توان با دستگاه کنترل از راه دور، تلفن هوشمند، تبلت و رایانه به آنها دسترسی داشت.

  • مزایا: مزیت اساسی یک سیستم کنترل مرکزی آن است که می‌توانید از یک سیستم واحد به تمام جنبه‌های مختلف خانه خود دسترسی داشته باشید. شبکه امنیتی منزل می‌تواند از طریق یک سیستم مرکزی کنترل شود. سیستم‌های کنترل مرکزی نیز دارای قابلیت‌های بسیار بالای بوده و انعطاف‌پذیری زیادی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.
  • معایب: این سیستم‌ها معمولاً گرانتر بوده و نیاز به نصب حرفه‌ای دارند. با افزایش اتوماسیون خانگی، افراد بیشتری به سمت اتوماسیون مبتنی بر برنامه می‌روند که می‌تواند با Smart Hub‌ها وصل شده و از سیستم‌های کنترل مرکزی استفاده‌ می‌نماید.

جهت مشاوره در زمینه هوشمندسازی در گیلان و رشت می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مسئله دیگر این سیستم‌ها، امکان سازگاری با تجهیزات هوشمند بوده که اغلب محدود به دستگاه‌هایی هستند که با آن سیستم جفت می‌شوند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید یک ماشین لباسشویی جدید بخرید‌، ناگزیر به خرید ماشین‌هایی خواهید بود که با سیستم هوشمند مرکزی منصوبه قبلی سازگار باشد. با گذشت زمان، بسیاری از سیستم‌ها با فناوری‌های نوظهور به بازار تجهیزات اتوماسیون خانگی وارد خواهند شد که با سیستم‌های مرکزی هوشمند سازگار باشند.

خانه‌های هوشمند (Smart-Home) بر مبنای اپلیکیشن

  فناوری Smart-Home مبتنی بر برنامه از شبکه خانگی شما از کنترل ابری  (Cloud Control) استفاده می‌کند. فناوری ابری بخش مهمی‌از اینترنت اشیا است که در چند سال اخیر بسیار محبوب شده‌اند. اکثر دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر اپلیکیشن با اتصال به سیستم کنترل خانه هوشمند از طریق Wi-Fi کار می‌کنند.

در این اپلیکیشن‌ها پس از ایجاد یک حساب شخصی، می‌توانید با دستگاه‌های خانه هوشمند خود ارتباط برقرار نمایید. تا زمانی که شما و دستگاه‌های خانه هوشمند به اینترنت متصل هستید، می‌توانید تمامی‌این دستگاه‌ها را بر اساس اتوماسیون خانگی مبتنی بر کنترل ابری در هر نقطه کنترل و راهبری نمایید. داشتن یک اپلیکیشن از ملزومات یک خانه هوشمند است ، اگر شما ساکن شهر های دیگر هستید و یا از محل کار و یا منازل خود دور میباشید با هوشمند سازی در رشت و گیلان ، دیگر نگران نخواهید بود ، زیرا با داشتن یک اپلیکیشن در تلفن همراه خود میتوانید خانه هوشمند و یا محل کار خود را مدیریت نمایید.

برخی از فناوری‌های اتوماسیون خانگی مبتنی بر برنامه مستقیماً از طریق بلوتوث (Bluetooth) به دستگاه هوشمند شما متصل می‌شوند. در این روش ارتباط نیز مانند اتوماسیون خانگی مبتنی بر کنترل ابری نیز یک حساب شخصی در اپلیکیشن ایجاد کنید. برخلاف برنامه‌های مبتنی بر کنترل ابری، برای کنترل این دستگاه‌ها باید در نزدیکی و مجاورت این آنها قرار بگیرید.

هوشمند سازی در رشت ، هوشمند سازی در گیلان ، خانه هوشمند در رشت ، خانه هوشمند در گیلان

  • مزایا: اتوماسیون خانگی مبتنی بر اپلیکیشن به سهولت و آسانی قابل استفاده برای عموم مردم است. این دستگاه‌ها مقرون به صرفه بوده، راه‌اندازی، استفاده و به روزرسانی آن‌ها بسیار آسان است. همچنین این سیستم‌ها گزینه‌ها و قابلیت‌ها بسیار زیادی داشته و دستگاه‌های جدیدتر با قابلیت‌های بسیار بیشتر دائما در حال عرضه‌اند.
  • معایب: اکثر سیستم‌های هوشمند بر پایه کنترل ابری، برخلاف سیستم‌های هوشمند مبتنی بر کنترل‌کننده مرکزی، به چندین برنامه مختلف نیاز دارند. برخی از توزیع‌کنندگان فناوری‌های خانه هوشمند چندین دستگاه مختلف را ارائه می‌دهند که می‌توانید تمام آن‌ها را از طریق یک اپلیکیشن راهبری نمایید.

شرکت توان رسانای کادس ارائه دهنده خدمات :

هوشمندسازی خانگی ، هوشمندسازی ادارات و سازمان ها و هوشمندسازی واحد های تجاری و هتل ها

گسترش خانه‌های هوشمند

  فناوری سیستم‌های هوشمند با سرعت خیره‌کننده‌ای در حال رشد است گویی داستان‌های علمی‌-تخیلی اکنون به واقعیت تبدیل شده‌اند. بیل‌گیتس ساخت خانه هوشمند خود را در سال 1988 آغاز و در سال 2005 (حدود 17 سال) به پایان رساند. امروزه برای داشتن یک خانه هوشمند لازم نیست میلیاردر باشید و ساخت آن نیز به طور حتم 17 سال به طول نمی‌انجامد. فقط کافی است اراده کنید که خانه خود را از طریق یک سیستم مرکزی اراده  کنید یا از طریق دستگاه‌های مبتنی بر اپلیکیشن راهبری نمایید و یا گزینه‌های دیگر …

زیرسیستم‌های اساسی خانه هوشمند

برای آشنایی بیشتر با اصول اولیه سیستم‌های هوشمند، لازم است با پرکاربردترین زیرسیستم‌های آن آشنا شویم. این زیرسیستم‌ها مقرون به صرفه‌ترین فناوری خانه هوشمند بوده و به آسانی نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه به مهمترین این زیرسیستم‌ها می‌پردازیم:

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه هوشمند سازی در گیلان و رشت میتوانید با شماره : 01333545881 تمایس بگیرید.

بلندگوهای هوشمند:

  حدود 39 میلیون امریکایی دارای بلندگوهای هوشمند در خانه خود هستند. یک بلندگوی هوشمند کارهای بسیار زیادی را می‌تواند انجام داده و فراتر از یک پخش‌کننده موسیقی می‌تواند عمل کند. یک بلندگوی هوشمند می‌تواند در اینترنت جستجو کند، وضعیت آب و هوا را به شما اعلام کند، به شما گزارش خبری بدهد، به عنوان دستیار شخصی کار کند و می‌تواند به عنوان یک سیستم کنترل مرکزی برای کل خانه هوشمند عمل نماید.

  با استفاده از بلندگوهای هوشمند، با استفاده از فرمان‌های صوتی می‌توانید تقریباً تمامی‌امکانات خانه هوشمند خود را مورد استفاده قرار دهید. با فرمان صوتی، مثلا چراغ طبقه بالا را خاموش کنید، از طریق google  درجه حرارت را تنظیم کنید و ….

تلویزیون‌های هوشمند:

  تلویزیون‌های هوشمند گزینه‌ای است بسیار عالی، زیرا هر برنامه‌ای را در هر زمان که بخواهید، می‌توانید تماشا کنید. یک تلویزیون هوشمند در اصل قابلیت تمامی‌رسانه‌های پخش ویدئو مبتنی بر اینترنت اشیاء است.  شما می‌توانید یک تلویزیون هوشمند واقعی تهیه کنید که Netflix ، Hulu ،Amazon و غیره را مستقیماً از خود دستگاه پخش می‌کند و یا یک سیستم برای اتصال با تلویزیون معمولی خود تهیه کنید. بسیاری از این دستگاه‌ها را می‌توان با بلندگوهای هوشمند و سیستم کنترل مرکزی متصل نموده و حتی خانه شما را هوشمندتر کرد.

ترموستات‌های هوشمند:

  با استفاده از ترموستات‌های هوشمند، می‌توانید سیستم‌های تهویه مطبوع (Heat Ventilation and Air Conditioning – HVAC) خود را از هر کجا که هستید کنترل و نظارت کنید. همچنین، می‌توانید آنها را بر اساس برنامه‌ای تنظیم کنید تا وقتی کسی در خانه نیست انرژی شما هدر نرود. برخی از ترموستات‌های هوشمند دارای یک سنسور هستند که در صورت احساس نیاز به طور خودکار دما را تغییر می‌دهند. با انجام هوشمند سازی در رشت و گیلان ، به راحتی میتوانید از راه دور دمای خانه خود را تنظیم نمایید .

دوشاخه‌ هوشمند:

دوشاخه‌های هوشمند می‌توانند یک دستگاه را به نمونه‌ای هوشمندتر از خود تبدیل کنند. کافی است آنها را به پریزهای معمولی وصل کرده و هر مصرف‌کننده‌ای که از آن تغذیه می‌شود را به راحتی از طریق سیستم هوشمند قطع و وصل نمایید.

اتوماسیون نور:

  وقتی صحبت از اتوماسیون نور می‌شود، دو گزینه وجود دارد:

1) گزینه نصب کلیدهای روشنایی هوشمند. کلیدهای روشنایی هوشمند نه تنها توسط یک برنامه قابل کنترل هستند، بلکه بسیاری از آنها گزینه‌های متنوعی برای روشنایی مانند تنظیم نور را در اختیار شما قرار می‌دهند.

2)  گزینه روشنایی و لامپ‌های هوشمند. لامپ‌های هوشمند، مانند دوشاخه‌های هوشمند، چراغ‌های معمولی را به چراغ‌های هوشمند تبدیل می‌کنند تا بتوانید روشنایی خود را به صورت خودکار انجام دهید. کدام یک انتخاب بهتری است؟ کلیدهای هوشمند گزینه مقرون به صرفه‌تری هستند، اما اغلب نصب‌ پیچیده‌ای دارند. لامپ‌های هوشمند قابلیت‌های روشنایی بیشتری مانند نور حداقل یا نور ملایم را ارائه می‌دهند، اما این گزینه گرانتری است.

زنگ درهای ویدئویی:

  زنگ درهای ویدئویی نه تنها هنگامی‌که کسی در جلوی در است به شما حس می‌کند و به شما هشدار می‌دهد، بلکه می‌تواند فیلم‌هایی از افرادی که در آنجا هستند را به شما نشان دهد و می‌تواند از فناوری اینترکام برای صحبت با بازدیدکنندگان خود استفاده کند. دیگر نیازی نیست فریاد بزنید “چه کسی آنجاست؟” یا “از داخل خانه وارد شوید” می‌توانید از دستگاه هوشمند خود ببینید، یا حتی از بلندگوی هوشمند خود بخواهید که به شما نشان دهد.

آشپزخانه‌های هوشمند:

  اگرچه فناوری هنوز یک آشپز روبات به ما ارائه نداده است، اما وسایل آشپزخانه هوشمند آشپزی و نظافت را بسیار ساده‌تر می‌کند. حتی می‌توانید بسیاری از آنها را با بلندگوهای هوشمند خود متصل کنید! با انجام هوشمند سازی در گیلان و رشت، میتوانید آشپزخانه خود را به یک آشپزخانه هوشمند تبدیل کنید، در آشپزخانه هوشمند دیگر خبری از سوختن غذا و یا سرد بودن  آن نیست، با داشتن یک آشپرخانه هوشمند به راحتی میتوانید از راه دور دستور روشن شدن اجاق گاز را صادر کنید تا هنگام رسیدن به منرل غذای شما اماده باشد و میبل بفرمایید.

هوشمند سازی در رشت ، هوشمند سازی در گیلان ، خانه هوشمند در رشت ، خانه هوشمند در گیلان
یخچال‌های هوشمند:

  یخچال‌های هوشمند از نظر قابلیت‌ها بسیار متفاوتند. شما می‌تواند هر زمان اراده نمایید، به آنها دسترسی پیدا ‌کنید؛ در صورت باز ماندن درب‌، به شما هشدار می‌دهند؛ به شما اطلاع می‌دهند که چه مایحتاجی را باید خریداری کنید. یخچال‌های هوشمند می‌توانند دارای یکی یا بخشی/تمام این قابلیت‌ها باشند. برخی از یخچال‌ها این اطلاعات را مستقیماً از دستگاه نمایش می‌دهند؛ اما برخی دیگر همه اطلاعات را به یک برنامه ارسال می‌کنند.

اجاق گاز و فر هوشمند:

  هوشمند‌سازی در اجاق‌های گاز و فرها این امکان را فراهم ساخته است که شما بتوانید در هر نقطه ای و از طرق مختلفی از جمله فرمان‌های صوتی، آن‌ها را کنترل و نظارت کنید. برخی از اپلیکیشن‌ها به شما امکان می‌دهند دستور العمل‌ها را جستجو کرده و زمان پخت و دمای لازم به صورت کاملاً خودکار و دقیق تنظیم و کنترل گردد.

ماشین‌های ظرفشویی هوشمند:

  ماشین‌های ظرفشویی هوشمند بر روی اپلیکیشن‌های مشابه عنوان اجاق‌ها، فر و یخچال‌های هوشمند سازگار کار می‌کنند. با استفاده از این اپلیکیشن‌ها می‌توانید وضعیت شستشو خود را بررسی کنید، هنگام بارگیری اعلان‌ها را دریافت کنید و بار را متوقف کنید/شروع کنید. مشابه اجاق گاز و یخچال، اکثر این برنامه‌ها در صورت لزوم بر روی دستگاه‌های شما نیز تشخیص می‌دهند.

لباسشویی هوشمند:

  لباسشویی‌های هوشمند با استفاده از اپلیکیشنی مشابه سایر لوازم هوشمند آشپزخانه به آسانی قابل استفاده کنترل هستند. واشرها و خشک‌کن‌های هوشمند درست مانند ماشین ظرفشویی هستند. هر زمان بخواهید، می‌توانید لباسشویی را روش و متوقف و یا وضعیت را وضعیت را بررسی کنید.

غذاهای هوشمند:

می‌توانید بشقاب‌های هوشمند و چنگال‌هایی که میزان کالری دریافتی شما را کنترل می‌کنند خریداری کرده و با برنامه‌ای ارتباط برقرار کنید تا به شما در تنظیم کالری آنچه را که می‌خورید کمک نماید.

قابلمه برقی هوشمند:

قابلمه برقی هوشمند را می‌توان از طریق تلفن یا تبلت خود کنترل کنید، دما را مشاهده و تنظیم و آن را خاموش یا روشن نمایید. این وسیله به روزترین، مدرن‌ترین و راحت‌ترین تجهیز پخت و پز است.

قهوه جوش هوشمند: اکثر قهوه جوش‌ها را می‌توان روی یک تایمر تنظیم کرد تا در صورت تمایل، شروع به دم کشیدن کند. می‌توان به قهوه‌جوش از طریق تلفن  هوشمند فرمان داد که در زمان مورد نظر شروع بکار کند.

سطل زباله هوشمند:

  سطل‌های زباله هوشمند بدون لمس بوده و بو را کنترل می‌کنند. یک سطل زباله هوشمند که دارای اسکنر بارکد است، وقتی غذای خود را دور می‌ریزید، آن بارکد را اسکن می‌کنید و سطل زباله آن را به لیست مواد غذایی موجود در دستگاه هوشمند شما اضافه می‌کند.

توالت‌های هوشمند:

  توالت‌های هوشمند دارای ویژگی‌های اساسی مانند شستشوی بدون لمس، حسگری که درب را باز یا بسته می‌کند، تمیز کننده خودکار کاسه و خوشبو کننده است. آنها همچنین دارای ویژگی‌های از جمله فواره داخلی شستشو، گرم‌کننده صندلی توالت است.

دوش‌های هوشمند:

دوش‌های هوشمند قابلیت‌های مختلفی دارند. آنها می‌توانند قبل از بیدار شدن شما، روشن شوند، آنها می‌توانند از دوش کامل شما جلوگیری کنند و حتی برخی از آنها تلویزیون نیز در خود دارند.

پنجره‌ هوشمند با حریم خصوصی:

  پنجره‌های هوشمند با هدف ایجاد حریم خصوصی در خانه هوشمند نصب می‌شود. این سیستم، یک پنجره معمولی را به صورت به یک پنجره مات تبدیل می‌نماید که هیچ کس نمی‌تواند داخل خانه را ببیند. بسیاری از پنجره‌های هوشمند از اشعه مضر UV محافظت می‌کنند و به عنوان عایق برای حفظ دمای ساختمان عمل می‌کنند.